Egy kis mozgás Étterem Hét elött, avagy égessük a zsírt Spinninggel

Mivel a héten megyek az Étterem Hétre úgy gondoltam előre dolgozom és a hét elsőfelében lemozgom azt, amit majd megeszek :).  Nagy falásra számítok ezért valami durva edzésre szerettem volna menni, valamire ami zsírégető, cardio. :D

Végül a szobabiciklizésre, a spinningre esett a választásom, gondolva, hogy ott, ha nem bírom, akkor tekerhetek a saját tempómban. Végeredmény…padlón kúszás a fáradtságtól XD.

que-es-spinning1.jpg

De mielőtt részletezném a tapasztalataimat, pár sorban leírom, mit takar a spinning.  A Spinning (edzőteremben végzett, magas intenzitású, zenés kerékpáros aerobik óra) az egyik legkiválóbb kardió edzés, mely egyszerre fejleszti a testet, a lelket és az állóképességet is. A spinninggel, akár 700-800 kalóriát is elégethetünk egy óra alatt, amelynek jelentős része szénhidrát. /a webbeteg szerint/ A spinnignek több típusa is van – én a hagyományost próbáltam – de létezik SpinRacing illetve VideoCycling is. A SpinRacing abban különbözik a sima szobabiciklizéstől, hogy vannak kargyakorlatok is tekerés közben, így még változatosabb és kihívásokkal telibb az óra. A VideoCycling lényeg, hogy egy nagy kivetítőn követheted merre visz az utad, hegyre fel, hegyre le, terepen vagy akár egy gyönyörű ismeretlen tájon is tekerhettek, egy plusz látványt és élményt ad a szobabiciklizéshez.

Mivel igyekszem rendszeresen eljárni edzésre, ezért számomra nem volt teljesen új közeg az edzőterem, de azoknak, akik nem szoktak járni összeszedtem pár információt az internetről és tapasztalataimból, amit érdemes az első alkalom előtt tudni és betartani:

  • Alapfelszerelésként minimum 7 dl folyadék, leginkább tiszta víz javasolt, mivel hatalmas intenzitású sportról van szó, és a fokozott izzadás következtében nagy a folyadékvesztés, amit feltétlenül pótolni kell tekerés közben.
  • Az edzés közben folyamatosan csepegő izzadtság nagyon kellemetlen tud lenni, ezért érdemes törölközőt használni. Ezen kívül a  tenyér is erőteljesen izzadni fog és a kormányon való csúszkálás elkerülése érdekében is célszerű törölközőt tartani magunknál.
  • A kerékpározás alatt a testsúly nagyrészt a lábra nehezedik, ami leginkább a talpon összpontosul. Ezért, ha puha talpú a cipő, erőteljes fájdalom fog jelentkezni a lábboltozatban és előidézhet talpi íngyulladást is és a lábfej zsibbadását is. Emiatt mindenképpen keménytalpú cipőt használjunk, és ha szenvedélyünkké válik, érdemes kifejezetten kerékpáros cipő beszerzése.
  • Ezen kívül érdemes figyelni a karjainkra. Ha egy edzés után fáj a vállunk, a csuklónk, akkor túlzottan ránehézkedtünk a karjainkra és a kormányra. Mindenképpen hasznos már az első órán figyelni a karok és a váll tudatos lazítására is.
  • Sokat segít, ha a kerékpár helyesen, a testi sajátosságainknak megfelelően van beállítva. Mindenképpen kérjük az edző szakszerű segítségét ebben, így garantáltan nem a nyergen való csúszkálás vagy a kormány elérésének küzdelme foglalja le majd a figyelmünket, hanem magával ragadhat a tekerés élménye.

Tehát hétfő reggel belejtettem a spinning órára, az edzőtől megkaptam a megfelelő instrukciókat, hogyan állítsam be a biciklit, hogy kényelmes és biztonságos legyen. E szerint állítható az ülés magassága: lényeg, hogy tekerés közben ne legyen teljesen nyújtva a térd, inkább enyhén hajlítva; az ülés és a kormány távolsága: leginkább kényelmi szempontokat kell figyelni, van aki szeret hasalva biciklizni, de a lényeg, hogy ne verjük be a térdünket; végül a kormány magassága is állítható: minél magasabb annál egyenesebben ülsz, mint egy városi biciklin, ha pedig alacsony, akkor inkább sportos, ez is a kényelemünkre van bízva.

201506-yjmag-spinning.jpg

Az edzés eleje egy egyéni pár perces tekeréssel kezdődött, mindenki a nyeregben maradt, és az edző elmondta, hogyan fog felépülni az óra. Szerintem ez nagyon hasznos volt, mert tudtam mire számítsak, és be tudtam osztani az energiámat. Az órán felváltva voltak síkfutások és hegymenetek, egy-egy ’jump’-al megspékelve. A síkfutás azt jelentette, hogy a zene tempójára (elég gyorsan) állva tekertünk, fontos volt, hogy egy kis ellenállás itt is legyen a pedálokon. A hegymenetben pedig annyira fel kellett tekerni az ellenállást, hogy lelassuljon a lábunk és szabályosan húzni-tolni kelljen a pedált. Mind síkon, mind emelkedőn voltak jump-ok, ami azt jelentette, hogy 2-4-8 ütemre leültünk, majd felálltunk, ettől igen megemelkedett az ember pulzusa.

Az óra hangulatát emelte, hogy sötétben, neonfények és stroboszkóp világításban (mint a szórakozóhelyeken) tekertünk. Ez el is vonta az ember figyelmét saját küzdelméről és attól se kellett tartani, hogy más láthatja, mennyire izzadsz (mert hát nagyon…) :P. Illetve ténylegesen ki tudott kapcsolni az ember biciklizés közben, ellenben a futópaddal itt biztos nem lépsz mellé és esel le, ha elkalandozik a figyelmed, engem teljesen kikapcsolt és úgy éreztem 1 óra alatt megváltottam a világot (fejben) :D.

Összességében az óra kellemesen fárasztó volt, de teljesen feltöltődtem és úgy éreztem, hogy jól indult a napom. Mindenképpen ajánlom mindenkinek, fiúknak is lányoknak is, akik szeretik a pörgést és kipróbálnának valamit, ami nem steppadra lépegetés, de mégse kerülsz tőle tolószékbe másnap az izomláztól.

 

Luca