Földrengés Londonban - a Vígszínházban jártunk

A Vígszínház idén tavasszal mutatta be Mike Bartlett Földrengés Londonban című darabját Eszenyi Enikő rendezésében. A színmű témáját tekintve igazi 21.századi, a klímaváltozás, a túlnépesedés, a Föld jövője áll a középpontban.

A darab főszereplője három nővér: Sarah (Járó Zsuzsa), Freya (Bata Éva) és Jasmine (Szilágyi Csenge), az ismert klímakutató, Robert Crannock (Lukács Sándor) lányai. Mindhárman más-más életutat járnak be, Sarah sikeres miniszterasszony, aki mindenkinek meg akar felelni, elfoglalt politikus, aki nem ér rá, hogy a magánéletével törődjön, így az válságba is kerül.

Jasmine a fiatal egyetemista, aki mindenből kiábrándult, éjszakánként sztriptízbárban táncol és  Freya az állapotos tanárnő, aki nővére céltudatos, karrierista élete és húga lázadó énje között jeleníti meg az arany középutat. Szorongva éli meg a gyermekvárás hónapjait, klímakutató apja révén folyamatosan tájékozódik a klímaváltozásról és mindennapjai középpontjában a félelem jelenik meg a következő kérdéssel: érdemes-e erre a világra gyermeket szülni? Apjuk borúsan látja a Föld jövőjét és ezt a borúlátó hangulatot lányai is átveszik. Véleményem szerint a darab fordulatokban gazdag, izgalmas módon mutatja be  pár ember sorsát, miközben sok zenével és humorral igyekszik könnyedebbé tenni a téma mélységét. Milyen élet vár ránk itt a Földön? Milyen jövője lesz az utódainknak? Érdemes-e gyermeket szülni erre a világra? Mindhárom testvér ezekre a kérdésekre keresi a választ, miközben különféle megoldásokat találnak arra, hogyan legyenek boldogok.

 

Azt gondolom, Eszenyi Enikő egy fontos és aktuális, mindannyiunkat érintő problémára hívja fel a figyelmet, melyet a színpadon tehetséges, fiatal színészek modern rendezésben elevenítenek meg. A globális problémát felvető darab mély és elgondolkodtató érzésekkel engedi útjára a nézőt.

 És a végére egy kis kedvcsináló, ha az eddigiek még nem győztek volna meg:

 

Jó szórakozást!

Rami